«Κλώτσησε» τη νίκη ο ΑΟΚ - Έχασε στην παράταση από τον Ολυμπιακό Β.
  • Διαβάστηκε 523 φορές

Ένα ματς που μπορούσε να το πάρει και να προσθέσει άλλους δυο βαθμούς στην φετινή του συγκομιδή έχασε ο ΑΟΚ. Ηττήθηκε στην παράταση από τον Ολυμπιακό Βόλου με 74-84 ενώ είχε την δυνατότητα να βάλει μια βολή στην κανονική διάρκεια και να κερδίσει.

Αγωνιστικά, ο ΑΟΚ μπήκε ορεξάτος στο ματς και προηγήθηκε με 9-2 στο 4' και 28-16 στο 16'. Από εκεί και μετά τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός γύρισε την άμυνα του σε ζώνη και με σερί 0-17 πέρασε με 28-33 λίγο πριν το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι.  Προηγήθηκαν με 33-38 στο 23' και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση του ΑΟΚ (42-41 27') έκλεισαν το δεκάλεπτο με 44-50. Η διαφορά στο σκορ μεγάλωσε κι άλλο στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 58-66 στο 38’ και έδειξε ότι παίρνει το ματς. Όμως οι γηπεδούχοι πίεσαν, έφτασαν στην ισοφάριση (66-66) στο τελευταίο λεπτό. Ο Ολυμπιακός πέτυχε καλάθι και ο ΑΟΚ απάντησε με γκολ – φάουλ του Βλάχου, όμως ο παίκτης της Βεροιώτικης ομάδας δεν έβαλε την βολή και έμεινε το 68-68.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την επίθεση και ο Τρομπούκης κέρδισε φάουλ και δυο βολές, 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δυστυχώς για τον ΑΟΚ, δεν έβαλε καμιά και το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Ολυμπιακός πιο ψύχραιμος και εύστοχος σε σουτ τριών πόντων, ξέφυγε στο τελευταίο δίλεπτο και πήρε το ματς.

Δεκάλεπτα: 18-7, 29-33, 44-50, 68-68(κ.α.), 74-84

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Τσαρδούλιας

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου 5(1), Καραθανάσης, Γκανάς 12(4), Βλάχος 21(2), Μαυρίδης 19(1), Καραδήσογλου, Κασαμπαλής 8, Ιωαννίδης, Χατζηλαμπρινός 9, Χαραλαμπίδης.

Ολυμπιακός Βόλου (Γκουγκουτούδης): Στύλας 9(1), Μπράμι, Ιλτσογλου 23(3), Γκάτσιος, Μπόγδανος 17, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 13(3), Σκαμάγκας, Αναστασόπουλος 16(2), Χαρχαρής, Λουλούδης 8.