Εύκολα ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ 66-55 τον Ερμή Λαγκαδά
  • Διαβάστηκε 1958 φορές

Εύκολο απόγευμα είχε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ στην σημερινή 4η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο σχεδόν κατάμεστο ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας» του Ερμή Λαγκαδά με σκορ 66-55, φτάνοντας στην τρίτη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους και να προηγηθούν στα πρώτα εννέα λεπτά του παιχνιδιού χωρίς όμως να έχουν συνέχεια, αφού οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα αφυπνίστηκαν και με οδηγούς τον Σιζόπουλο (27 πόντους), τον Μπρόζο και τον Τόμιτς ξέφυγαν στο σκορ κι έφτασαν σε μια ακόμη μεγάλη νίκη.

Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Λευτέρη Ακεψιμαϊδη στο πρώτο δεκάλεπτο, ο οποίος στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Θανάση Καμαριώτη (Νο8) συγκρούστηκε με τον Ηλιάδη Σάββα (Νο 10) με αποτέλεσμα να τραυματιστεί πολύ σοβαρά στην άνω γνάθο και να αποχωρήσει από το παιχνίδι.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Τζαφλέρης-Φακίτσας
Δεκάλεπτα:  23-18, 35-26, 50-39, 66-55

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας - Μπλατσιώτης): Βασιλείου, Τόμιτς 13, Μοτσιούπολος, Ακεψιμαΐδης 3 (1), Κούρτης, Σιζόπουλος 27 (5/12 τρ.), Κιτσούλης 7 (1), Μαυρογιάννης 3 (1), Κασαμπαλής, Τριχόπουλος, Μπρόζος 12 (2 τρ., 9ριμπ.), Βαρυτιμιάδης 1.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Ξουρίδας): Σιγκούνας 18, Θ. Ιωακειμίδης 10, Καμαριώτης 2, Καλογιαννίδης 3, Ηλιάδης 7 (1), Τρτιτς 7 (1), Σικαλίδης 6, Παπαιωακειμ 2, Τσιόγκας.

Ιατρικό team: Dr. Ευγενιάδης Γιώργος, Ξηρός Δημήτριος