Α2 ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Ζαφειράκη Ν. στο Αμύνταιο (Αποτελέσματα)

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις φετινές του υποχρεώσεις ο Ζαφειράκης Νάουσας, καθώς μετά από καλή εμφάνιση κέρδισε στο Αμύνταιο τις Ελπίδες με 15-25, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 3-1 στο 5' και 8-7 στο 15'. Οι Ναουσαίοι άρχισαν σταδιακά να βρίσκουν τα πατήματα τους, ανέβασαν σιγά σιγά την απόδοση τους, ισοφάρισαν σε 12-12 στο 28' και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, 12-13 με την λήξη του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Δεληχρήστου έσφιξαν την άμυνα τους και με υπομονή στην επίθεση έτρεξαν ένα σερί 1-8, ξέφυγαν με 13-21 στο 45' και έκαναν σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της νίκης. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν σε 15-21 στο 50'.

Οι παίκτες του Ζαφειράκη όμως και πάλι αντέδρασαν, κράτησαν την ομάδα του Αμύνταιου χωρίς σκορ στα τελευταία δέκα λεπτά και έφτασαν δίκαια στη νίκη με τελικό αποτέλεσμα 15-25. Πρόσθεσαν έτσι τους πρώτους τους δυο βαθμούς στη φετινή τους προσπάθεια και στρέφουν την προσοχή τους στον εντός έδρας αγώνα με αντίπαλο την Αναγέννηση Άρτας το ερχόμενο Σάββατο στη Νάουσα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Οικονόμου με 6 τέρματα, ενώ τον ακολούθησε ο Ατσίμοβιτς με 5.

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 8-7, 9-7, 11-10,12-13, 13-16, 13-19, 13-21, 15-21, 15-23, 15-25

Διαιτητές: Μπουγιούκας-Καζαντζίδης

Δίλεπτες: 4-1 , Πέναλτι: 0/1 - 3/3

ΕΛΠΙΔΕΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ (Δημητρίου): Αναστασιαδης, Γιαννιτσόπουλος. Γιώσκος 1, Παπαδόπουλος. Παπαϊωάννου, Παπαχρήστου 6, Πετρίδης, Παναγιωτίδης 2, Παρπούλας 4, Τατσιδης (τφ) Τζοβάρας, Τόιτος Γ., Τόιτος Π. 2, Χαραλαμπίδης, Χατζημηνάς.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Δεληχρήστος): Βλάχος, Διδασκάλου 3, Χατζηγεωργίου 1, Τζουβάρας, Πετρίδης 4, Κρέξης 3, Χατζηαγαπίου 2, Οικονόμου 6, Ατσίμοβιτς 5, Ζωναρόπουλος 1, Εμμανουιλίδης, Χαλάτσης, Κυριακίδης, Λένος, Δεληχρήστος, Μπουμπουλέντρας.

ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ «ΚΕΡΚΙΔΑ»