Εντός έδρας ήττα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από τον Αερωπό

Ο Αερωπός Έδεσσας επικράτησε του Φιλίππου με 26-29, στη Βέροια, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Handball Premier.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν μικρή διαφορά αλλά ο Αερωπός κατάφερε να το… γυρίσει και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 12-15. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασαν μπροστά στο 40′ (18-17) μέχρι ο Αερωπός να ανεβάσει στροφές και να τους αφήσει πίσω παίρνοντας τελικά τη νίκη με σκορ 26-29.

Κορυφαίοι για τον Φίλιππο ήταν οι Τάσκοβιτς, Αποστολίδης και Κουκουτσίδης με 6 γκολ ενώ πρώτος σκόρερ για τον Αερωπό ήταν ο Κυριακού με 10 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 6-5, 8-10, 8-12, 12-15 (ημχ) 15-16, 18-17, 20-21, 22-23, 24-26, 26-29

Διαιτητές: Μιχαηλίδης– Κατσίκης.

Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 3/4 – 1/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης, Τάσκοβιτς 6, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τριανταφυλλίδης 1, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 6, Κουκουτσίδης 6, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 5, Χατζημασούρας.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τζουβάρας, Μαυρόπουλος, Μαυροδουλάκης 2, Τζουβάρας Φ. 2, Κράλλης 2, Θεοδωρόπουλος, Δημάκης 7, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μισαηλίδης 3, Κυριακού 10, Αρβανιτίδης, Λιοφης.