Αντέδρασε στο τελευταίο τέταρτο ο Ζαφειράκης

Δυο βαθμούς ακόμη πρόσθεσε στην φετινή του συγκομιδή ο Ζαφειράκης. Το Σάββατο κέρδισε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στη Νάουσα με 32-24 και άφησε πίσω του την ήττα της περασμένης αγωνιστικής.

Η νίκη δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Ο Απόλλωνας πρόβαλε σθεναρή αντίσταση για 45 λεπτά όμως ο Ζαφειράκης ήταν αυτός που είχε περισσότερες επιλογές και στο τελευταίο τέταρτο ξέφυγε.

Αγωνιστικά, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για 45 λεπτά. Στο τελευταίο τέταρτο η άμυνα του Ζαφειράκη περιόρισε τον αντίπαλο ενώ επιθετικά βρέθηκαν οι λύσεις που άνοιξαν την διαφορά και έφεραν χωρίς άγχος τη νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 6-8, 8-9, 10-12, 13-12 (ημχ), 15-13, 16-15, 19-17, 23-18, 28-21, 32-24.
Ζαφειράκης (Παπουτσής): Βλάχος 6, Διδασκάλου 2, Χατζηγεωργίου 9, Ρότζιος 2, Μήτσικας 4, Βάκκας 7, Καραβίτης 1, Βραχιολίδης 1, Πινακούδης, Σιούλης, Σιαμίδης, Τζουβάρας, Μπακαλιός, Ρώσιος, Δεληχρήστος, Μπουμπουλέντρας.
Απόλλων (Μιχαηλίδης): Δουλαβέρης, Μπρόικος, Διόμης, Βακουφάρης 4, Πανιόπουλος 5, Κοπαΐδης 7, Αναστασιάδης 3, Τσακαλίδης, Ζώης 1, Μπαλέτας, Κουκουλόπουλος 2, Σάντσεζ, Σουγιουλτζής 2.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-3. Πέναλτι: 2/2 – 4/4