Βήμα παραμονής για ΦΙΛΙΠΠΟ, 28-26 τη Χ.Α.Ν.Θ.

Ένα πολύ σημαντικό βήμα για την σωτηρία της έκανε η ομάδα χάντμπολ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ!

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής με σκορ 28-26 τη Χ.Α.Ν.Θ. στο «Φιλίππειο» και την προσπέρασαν στη βαθμολογία, έχοντας πλέον το πάνω χέρι στην υπόθεση παραμονής στην Α1 κατηγορία.

Αγωνιστικά οι Βεροιώτες πήραν το προβάδισμα στο σκορ από τα πρώτα λεπτά και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 14-12.

Στις αρχές της επανάληψης διατηρήθηκε το ίδιο σκηνικό (18-14 στο 37’), αλλά στην συνέχεια η Χ.Α.Ν.Θ. με επιμέρους σκορ 11-2 προηγήθηκε 20-25 στο 50' και 24-26 στο 55'!

Ωστόσο οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ανατροπή έφτασαν στην μεγάλη νίκη με επιμέρους σκορ 8-1 και σερί 4-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο προπονητής της Χ.Α.Ν.Θ. Νίκος Μάντζος που επέστρεψε στο «Φιλίππειο» ως αντίπαλος, κόντρα στην ομάδα που μεγαλούργησε, οδηγώντας στην κατάκτηση πολλών τίτλων, αλλά και στον τελικό του Τσάλεντζ Καπ το 2003!

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 8-4, 10-7, 13-10, 14-12 (ημχ.), 17-14, 19-17, 20-22, 20-25, 24-26, 28-26.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης Π. 3, Τσιρογιάννης, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 3, Μπαντής Γ. 3, Μπαντής Δ. 7, Ζλατάνος, Χατζηγεωργίου, Δραγκόλας 2, Ζευγαρόπουλος, Κωστακίδης Θ., Πάβλοβιτς 7, Δινάλης, Κορωνάς, Παπαδόπουλος 3.

Χ.Α.Ν.Θ. (Νίκος Μάντζος): Μπουκοβίνας, Φραγγής, Καφαντάρης 5, Σπυρόπουλος 4, Σαρηγιαννίδης 4, Λάππας 1, Ναουμίδης, Κόντης, Αργυρίου 4, Ράμμος 3, Τσαβδάρης 1, Σιμιτζής 2, Παντελίδης 3, Κεσίδης 2, Δέσπος, Ιωαννίδης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 1/2-3/5