• Διαβάστηκε 1567 φορές

Επέστρεψε στις νίκες ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ 67-59 τους Ίκαρους

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία επιβλήθηκε δύσκολα αλλά δίκαια στο ΔΑΚ «Δ. Βικέλας» των Ικάρων Σερρών με σκορ 67-59.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ και να κλείσουν το πρώτο 10λεπτο προηγούμενοι με 19-14.

Στην συνέχεια οι Βεροιώτες ισορρόπησαν το παιχνίδι και με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να πάρουν τους δύο πολύτιμους βαθμούς, παραμένοντας στις υψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Πρώτοι σκόρερ για τον ΦΙΛΙΠΠΟ ο Τόμιτς που σημείωσε 19 πόντους (1 τρίποντο), ο Κιτσούλης με 17 και ο Ακεψιμαϊδης με 16 (1 τρίποντο).

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Λαζαρίδης-Θεοδώρου.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 32-30, 47-47, 67-59.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας): Βασιλείου, Τόμιτς 19 (1), Ακεψιμαδιης 16 (1), Σαμαράς, Μοτσιόπουλος, Κούρτης 2, Σιζόπουλος, Κούρτης 3 (1) Κιτσούλης 17, Μαυρόγιαννης 2, Κασαμπαλής, Βαρυτιμιάδης, Μπρόζος 10 (1).

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Οικονόμου): Μποχωρίδης 22 (2), Δήμας 2, Λυμπερόπουλος 8 (2), Κουτίνας 2, Συμεωνίδης 8, Σιώπης 11 (2), Ναούμης 6.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΗΝ «Κ» ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΑΣ 25/11…