• Διαβάστηκε 1761 φορές

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: «Μπλακ άουτ» στο τέλος και ήττα στην Τρίπολη

Δεν κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο της σερί η ομάδα μπάσκετ του ΦΙΛΙΠΠΟΥ, η οποία ηττήθηκε με σκορ 80-64 από τον Αρκαδικό στην Τρίπολη, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας ανδρών.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού, αφού για περισσότερα από 30 λεπτά το ματς ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσουν το προβάδισμα στο σκορ. Ωστόσο στα τελευταία λεπτά η ομάδα της Βέροιας έπαθε… καθίζηση και έδωσε το δικαίωμα στους Τριπολιτσιώτες να ξεφύγουν στο σκορ και να πάρουν χωρίς άγχος το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο – πόντο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερό του διάστημα αλλά τους Βεροιώτες να «απαντούν» στα τελευταία λεπτά παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 17-15 στο φινάλε.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Αρκαδικού να είναι πολύ άστοχοι, αλλά στην συνέχεια ανέκαμψαν και με ένα εκπληκτικό σερί 12-0 πήραν το προβάδισμα στο σκορ με 34-23, τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με ένα δικό τους σερί 5-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το εις βάρος τους 36-30.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ήταν ιδανικό για την ομάδα του Δημήτρη Γκίμα, η οποία πέρασε γρήγορα μπροστά στο σκορ με 36-40. Ωστόσο οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν άμεσα και το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει με 52-51 υπέρ τους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Βεροιώτες έπαθαν «μπλακ άουτ»! Οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και ψύχραιμοι στις προσπάθειές τους και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Προδρόμου, ανέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους (64-55) έξι λεπτά πριν το τέλος, πετυχαίνοντας τρία συνεχόμενα τρίποντα!

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην συνέχεια, με τον Αρκαδικό να διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά στο σκορ και να φτάνει εύκολα στο τελικό 80-64.

Από τον ΦΙΛΙΠΠΟ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σιζόπουλος με 20 π. (3 τρίποντα), ενώ τον ακολούθησε ο Τόμιτς με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-17, 36-30, 52-51, 80-64

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ: Καραμαλέγκος 2, Αντωνιάδης, Γατσόπουλος, Τζατζάς, Κοψαύτης 15 (3), Προδρόμου 21 (3), Λαμπράκος, Πόπαντιτς 14 (2), Σάκοτα, Γκόβας 10 (2), Γιαννουλάκος 4, Πάνου 12.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Βασιλείου, Τόμιτς 18, Σαμαράς, Μοτσιόπουλος, Κούρτης 2, Σιζόπουλος 20 (3), Κιτσούλης 5, Κασαμπαλής 2, Μαυρόγιαννης 7, Τριχόπουλος, Μπρόζος 8, Βαρυτιμιάδης.