Μίλησε η εμπειρία
  • Διαβάστηκε 553 φορές

Το τοπικό ντέρμπι μπάσκετ της Αλεξάνδρειας για την Α ΕΚΑΣΚΕΜ ανδρών βρήκε μεγάλο νικητή τον ΓΑΣ που επικράτησε 74-60 του τυπικά γηπεδούχου Άθλου στο κλειστό ΔΑΚ Μελίκης, κοινή έδρα των δύο ομάδων.

Η πιο έμπειρη ομάδα του Θοδωρή Τσάτσα παίζοντας κοντρολαρισμένο μπάσκετ και με φανερή υπεροπλία κάτω από τα δύο καλάθια, κατάφερε στην επανάληψη σταδιακά να ανοίξει τη υπέρ της διαφορά απέναντι στη νεανική ομάδα του Βασίλη Αγγέλη, φτάνοντας σε δίκαιη νίκη.

Πιο δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι πράσινοι, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους +9 (14-23). Ο Άθλος αντέδρασε στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 18-12 ψαλίδισε τη διαφορά στο 32-35, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη φάνηκε η εμπειρία του ΓΑΣ που άρχισε σιγά σιγά να ανοίγει ξανά τη διαφορά, έως το τελικό 60-74.

Διαιτητές: Ταρενίδης – Τοπαλίδης.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-35 (ημ), 45-53, 60-74.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα 7(1), Τακούτης 5(1), Σιτσάνης 9, Ντάμτσης 3, Παύλου 10(2), Γιαμπατζίδης 6, Χαριτόπουλος 6, Ντάβλης, Τσαρούχας 11(1), Χατζηλεμονιάς, Μηντζαρίδης 3.

ΓΑΣ Αλεξάνδρεια (Τσάτσας-Κυριακού): Οικονομόπουλος 1, Πουαρίδης, Πάππου 4, Πουρλιοτόπουλος 6, Γιοβανόπουλος Δ. 6, Παντοφλίδης 15(1), Παπαδόπουλος 19(5), Παπαγερίδης 9(1), Καρκάρας 14, Γιοβαννόπουλος Φ., Πρόιος.