• Διαβάστηκε 508 φορές

Ήττα εντός του ΦΙΛΙΠΠΟΥ από τον Διαγόρα 71-89

Με σκορ 71-89 ηττήθηκε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας που αντιμετώπισε την ομάδα του Διαγόρα Δρυοπιδέων στο Δ.Α.Κ “Δημήτριος Βικέλας”.

Η ομάδα του Γκίμα βρέθηκε στο 3′ να χάνει με 0-10. Ντρεκαλοβιτς και Ελευθεριάδης μείωσαν σε 5-10.  και ο Δημήτρης Σουτζόπουλος σε 8-12 στο 6’. Οι φιλοξενούμενοι με Πολυτάρχου, Καράμπουλα και  Λιακόπουλο ανέβασαν την διαφορά στους +11 (8-19). Με καλή άμυνα η ομάδα του Γκίμα μείωσε σε 17-21, σκορ με το οποίο τελείωσε το δεκάλεπτο.

Ο Φίλιππος πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ όταν ο Ελευθεριάδης με γκολ φάουλ έκανε το 22-21 (12΄). Οι φιλοξενούμενοι παρά την πίεση των γηπεδούχων διατήρησαν το προβάδισμα βρήκαν λύσεις και πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 39-43.

Στην επανάληψη η ομάδα του Φιλίππου δεν κατάφερε να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι με τον Διαγόρα να αποκτά μεγάλη διαφορά με σουτ από την περιφέρεια (45-59). Στο 27’ ο Λιακόπουλος κερδίζοντας αντιαθλητικό φάουλ ευστόχησε στις βολές και έστειλε την διαφορά στους +16 ενώ ο Καρασταμάτης στην αμέσως επόμενη φάση με τρίποντο στους +19 (45-64).

Η τελευταία περίδοος ήταν διαδικαστική με τον Δημήτρη Γκίμα στα τελευταία λεπτά να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Δημήτρη Τζεσμετζίδη και Φυλάκη Αθανάσιο.

Διαιτητές : Λόρτος – Ελευθεριάδης – Λουλουδιάδης.

Δεκάλεπτα : 17-21, 39-43, 49-69, 71-89

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 3, Τσεσμετζίδης, Φυλάκης 1, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 2, Ελευθεριάδης 18, Κοθράς 9, Παραπούρας 2, Σουτζόπουλος 15, Καντάρκος 2, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 19.

Διαγόρας (Κωστής): Αγγελόπουλος 3, Κουκάς 8, Καράμπουλας 21, Πολυτάρχου 15, Πετροδημόπουλος 2, Λιακόπουλος 19, Καρασταμάτης 7, Παπαδολιάς, Βλάχος 2, Μαχαίρας 10, Γκιουζέλης 2.