• Διαβάστηκε 595 φορές

Πλήρωσε το μπλακ άουτ της δεύτερης περιόδου η Μελίκη -Τα αποτελέσματα της Γ΄ Εθνικής

Δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της η Μελίκη, καθώς ηττήθηκε στην έδρα της από τον ΣΚ Ιωάννινα με 61-62, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

ας Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή 13-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα της Μελίκης, που οδηγήθηκε σε πολλά λάθη, απόρροια της επιθετικής της αστοχίας και είχε ως αποτέλεσμα ο ΣΚ Ιωάννινα να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία και να φτάσει στο +15, 23-38 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ασλανίδη μπήκαν διατεθειμένοι να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της νίκης και σταδιακά μείωσαν την διαφορά, φτάνοντας στο -7, 47-54 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση, αποδείχθηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και έφτασαν σε μια σημαντική νίκη με 61-62. Κακή η διαιτησία των Σιταρίδη και Τσαντάλη, που κατάφερε να εκνευρίσει τους γηπεδούχους, χρεώνοντας τους με τρεις τεχνικές ποινές, ενώ απέβαλε και παίκτες από τον πάγκο.

*Ρεπό για τους Αετούς Βέροιας, με τον Ντάνη Τυριακίδη να προετοιμάζει την ομάδα για την δύσκολη εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Καρδίτσα την ερχόμενη Κυριακή.

Μελίκη-ΣΚ Ιωάννινα 61-62

Δεκάλεπτα: 13-14, 23-38, 47-54, 61-62

Διαιτητές: Σιταρίδης-Τσαντάλης

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 21(4), Μαυρίδης 17(1), Στοΐτσης 4, Μαγάλιος, Λαπατούρας 6, Ημερίδης 8, Καποδίστριας, Τζαφέρης, Εκπέρογλου, Πειμανίδης, Λέφας 3, Ρογγότης 2

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 7(1), Ματσάγγας, Δουρούκης 11(2), Τσιτσώνης 7(2), Βάσης, Καραμπίνης 9, Κατσίβελος, Ξιούρας 3(1), Σφουγγάρης, Σωτηράκης 15, Τσιρώνης, Μπάλλας 10

ΠΗΓΗ: ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ "ΚΕΡΚΙΔΑ"