Διέλυσε τον Φαίακα η Μελίκη στην Κέρκυρα - Ιστορική νίκη για τους Αετούς Β.
  • Διαβάστηκε 623 φορές

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε τις φετινές υποχρεώσεις της η Μελίκη καθώς διέσυρε με 49-84 τον Φαίακα στην Κέρκυρα, στην πρεμιέρα του 3ου ομίλου του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ' Εθνικής κατηγορίας των ανδρών.

Να δείξουν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό θέλησαν οι φιλοξενούμενοι και προηγήθηκαν με 12-23 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με το γκάζι πατημένο ανέβασαν ακόμη περισσότερο την διαφορά στη συνέχεια και πήγαν στα αποδυτήρια στο +18, 31-49.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν και οι παίκτες του Ασλανίδη έκαναν πάρτι στην επανάληψη. Προσφέροντας όμορφο θέαμα εκτόξευσαν την διαφορά στο +33, 41-74 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τυπική διαδικασία η τελευταία περίοδος με τη Μελίκη να φτάνει εύκολα στο τελικό 49-84, κατακτώντας τους πρώτους της δυο βαθμούς. Τρομερή εμφάνιση από τους Λιόλιο και Πεϊμανίδη που πέτυχαν από 25 πόντους για τους νικητές.

Ιστορική νίκη για τους Αετούς Βέροιας οι οποίοι στην παρθενική τους εμφάνιση στην Γ' Εθνική κέρδισαν τον Αριστοτέλη Φλώρινας με 70-62, στο ΔΑΚ ''Δημήτριος Βικέλας'' στο Μακροχώρι. Σ' ένα κλειστό παιχνίδι και παρά το άγχος τους οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 15-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και διεύρυναν το προβάδισμα τους στα επόμενα λεπτά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά με 38-32.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην επανάληψη και μείωσαν σε 55-52 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Τυριακίδη δεν λύγισαν, είχαν τις απαντήσεις στην αντεπίθεση της ομάδας της Φλώρινας και με σωστές  επιλογές και καθαρό μυαλό στα τελευταία λεπτά έφτασαν στη σπουδαία νίκη με 70-62.

Φαίακας Κέρκυρας-Μελίκη 49-84

Δεκάλεπτα: 12-23, 31-49, 41-74, 49-84

Διαιτητές: Μαντήλας-Κάνης

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Τσάμης): Στεμπάρι, Δρακίδης 14, Τσιτσές 1, Σάγιας 2, Γουστέρης 2, Παπαγίκας 12(2), Αυγερινός 13(3), Μικρομάνης 2, Αγιους, Βάγιας, Τσάμης 3.

ΜΕΛΙΚΗ (Ασλανίδης): Λιόλιος 25(2), Μαυρίδης 14(2), Στοϊτσης 8, Πεϊμανίδης 25(1), Ρογγότης 2, Καποδίστριας, Αντωνόπουλος, Εσερπόγλου, Λαπατούρας 18(1), Ασπροπούλης, Λέφας 1, Ημερίδης 12.

Αετοί Βέροιας-Αριστοτέλης Φλώρινας 70-62

Δεκάλεπτα: 15-12, 38-32, 55-52, 70-62

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Βασιλόπουλος

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τυριακίδης): Τρομπούκης, Αναστασιάδης 4(1), Σιδηρόπουλος 6(1), Γιαννουζάκος 5(1), Κουσιάντζας 15, Σταυρουλάκης 3, Μαραπίδης 16(2), Αλευρίδης  8, Ιωσηφίδης 7 (1), Γκανάς 6(2).

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ (Χαλκιάς): Τσιώγκας 8(2), Τσιάμης 14 (3), Παπαγρηγορίου 4, Γκόνος 8(1), Γκουτζιομήτρος 7 (1), Μαυρίδης 2, Σαββίδης 12 (2), Βίτκας, Παπούλιας 7(1), Καραδήσογλου.