• Διαβάστηκε 656 φορές

Τεράστια νίκη του ΦΙΛΙΠΠΟΥ κόντρα στα Φάρσαλα!

Παρουσία πλήθους κόσμου η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας έκανε μια τεράστια νίκη απέναντι στην ομάδα των Φαρσάλων με 71-63. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά με την ομάδα της Βέροιας να είναι πιο ψύχραιμη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές Γκιουλέκα και Δέσπο προηγήθηκαν με 8-11 στο 5’ αλλά γρήγορα ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 11-11.  Τα Φάρσαλα με πόντους 2-7, πήραν μια διαφορά στο 8’ (13-18) αλλά με δυο τρίποντα ο Κοθράς μείωσε σε 19-20, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γκίμα προηγήθηκε με 24-20 στο 12’ οι φιλοξενούμενοι όμως με 0-6 έκαναν το 24-26. Με σουτ από την περιφέρεια ο Φίλιππος πήρε και πάλι προβάδισμα με 37-30 στο 18’ αλλά τα Φάρσαλα μείωσαν 15’’ πριν το ημίχρονο σε 37-35.

Στο 28′ η διαφορά για τον Φίλιππος πήγε ΣΤΟ +8 (46-38|) ενώ στο 29’ έγινε το 51-42 για την ομάδα του Γκίμα η οποία με πολύ καλή άμυνα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο  σε 51-47 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με σερί 0-12 τα Φάρσαλα πέρασαν μπροστά στο 35′ με 55-59. Ο Καντάρκος με ψυχραιμία μείωσε σε 57-59 με βολές. Το ίδιο έκανε και ο Ευθύμης Κοθράς μειώνοντας σε 59-61 ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο ίδιος παίκτης έκλεψε την μπάλα και ισοφάρισε σε 61-61. Από εκεί και πέρα ο παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Φίλιππο να παραμένει πιο ψύχραιμος και εκμεταλλευόμενος τα λάθη στην επίθεση των φιλοξενούμενων πήρε την μεγάλη νίκη με 71-63.

Διαιτητές : Σιταρίδης – Αγραφιώτης

Δεκάλεπτα : 19-20, 37-35, 51-47, 71-63

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζιδης, Σισμανης 5(1), Πονοπουλος, Γιαντσιδιώτης, Βαλλιος 3(1), Τσιακλαγκανος 3, Καβαργυρης, Κοθρας 37(5), Παραπουρας 8(2), Σουτζοπουλος 6, Κανταρκος 9.

Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 8, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 6(2), Τσιόγκας, Συνετός 2, Τοπουζίδης 17(3), Γκιουλέκας 19, Δέσπος 6, Φιλιππόπουλος 4