• Διαβάστηκε 656 φορές

Βαριά ήττα για τη Μελίκη, πάλεψε ένα ημίχρονο ο ΑΟΚ

Βαριά ήττα με 92-58 γνώρισε από τον πρωτοπόρο Πρωτέα στα Γρεβενά η Μελίκη.

Η Ημαθιώτικη ομάδα δεν μπήκε ποτέ στο ματς. Έμεινε από το ξεκίνημα πίσω και στο δεύτερο δεκάλεπτο έχασε την επαφή με το σκορ. Εκεί τελείωσε το παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δεκάλεπτα: 17-10, 48-23, 69-46, 92-58

Διαιτητές: Γκέκας-Γεωργούλης

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Κλωνάρας 12, Γρούδος 17(2), Μαλούτας 14(3), Μιχαηλίδης 15(3), Γιώτας, Τζήμας 1, Συλλάκος, Ταμπακάκος, Τακίδης 8, Μπόζιαρης 9(1), Μακρής 12(2), Μαλιούρας 4.

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 4, Μαυρίδης Β. 9(1), Καποδίστριας 7, Λέφας 9(1), Μαγαλιός, Καρατζάς, Σταυρουλάκης 9(1), Κοτζαμπάσης, Εσπερπογλου, Λαπατούρας 18(1), Ρογγότης 2.

Πάλεψε μόνο στο πρώτο ο ΑΟΚ

Μόνο στο πρώτο ημίχρονο αντιστάθηκε στον Ολυμπιακό Βόλου ο ΑΟΚ. Η Βεροιώτικη ομάδα δεν είχε λύσεις στο δεύτερο μέρος και ηττήθηκε με 75-57.

Ο ΑΟΚ αιφνιδίασε τον αντίπαλο στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 11-17 στο 7’. Ο Ολυμπιακός όμως βρήκε τις λύσεις, πλησίασε στο σκορ και μετά το 15’ εγκλώβισε τον ΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους κράτησαν τον ΑΟΚ χωρίς πόντο, έτρεξαν ένα σερί 14-0 και μετέτρεψαν το 24-25 σε 38-25.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μονόλογος του Ολυμπιακού. Διεύρυνε ακόμη περισσότερο την διαφορά στο σκορ και με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε 53-37. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς ήταν στο 73-48.

Δεκάλεπτα: 16-18, 38-25, 53-34, 75-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γκουγκουτούδης): Στύλας 7, Ίλτσογλου 11, Μπράμι 2, Κωστούλας 16 (1), Μπουσκολίτης 2, Σκαμάγκας 13 (2/), Αναστασόπουλος 6 , Χαρχαρής 10, Λουλούδης 6.

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (Κελεπούρης): Τρομπούκης 19 (1), Καραθανάσης 2, Γκανάς 3 (1), Καραϊσαρίδης 2, Ιωαννίδης 3 (1), Κασάμπαλης 12 (6/7β., 3/6δ., ριμπ.13-1), Ντουλαβέρης 3 (1), Χαραλαμπίδης 12 (6/7δ.).