• Διαβάστηκε 598 φορές

Ψυχωμένος ο ΑΟΚ κέρδισε στην Πρέβεζα - Το πάλεψε η Μελίκη αλλά έχασε

Παλικαρίσια νίκη σημείωσε στην Πρέβεζα ο ΑΟΚ. Αφήνοντας πίσω του την κακή εμφάνιση της περασμένης εβδομάδας, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και επικράτησε με 56-65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο καλά στο παρκέ και με καλή άμυνα κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά στους πέντε πόντους (28-23). Ο ΑΟΚ αντέδρασε και στο 18’ έφτασε στην ισοπαλία (29-29) και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα (30-32).

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχτηκε μοιραίο για την Νικόπολη. Τα λάθη των παιχτών της έδωσαν στον ΑΟΚ την ευκαιρία να αντεπιτεθεί και να πάρει στο 28’ μια διαφορά 12 πόντων (34-46).  Η Νικόπολη αντέδρασε στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου μειώνοντας σε 41-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Νικόπολης προσπάθησαν να ανακάμψουν και με καλή άμυνα και γρήγορες επιθέσεις μείωσαν στους 5 πόντους στο 32’(45-50). Ο ΑΟΚ δε τα παράτησε όμως και στο 34’ πριν τη λήξη αύξησε την διαφορά στους δέκα πόντους (47-57). Οι γηπεδούχοι δε μπόρεσαν να αντιδράσουν και γνώρισαν την ήττα με τελικό σκορ 56-65.

Από την Νικόπολη ξεχώρισαν οι Κακιούζης με 19 πόντους και 2 τρίποντα και Κοντογιάννης με 21 πόντους, ενώ ήταν φανερή και η απουσία του τραυματία Πελίγκου. Από τη Βέροια Ιωαννίδης 15 με 2 τρίποντα και Κασάμπαλης με 17 π.

Δεκάλεπτα: 17-15, 30-32, 41-50, 56-65

Διαιτητές: Βασιλόπουλος-Παπαθανασίου

Νικοπόλη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Μίχος Σ., Κοντογιάννης 21, Καραστάθης 2, Μίχος Θ., Κακιούζης 19(2), Παπαμιχαήλ, Δούβλης, Μούλας 9, Βαβέτσης 5(1).

ΑΟΚ Βέροιας (Ταγκίδης): Τρομπούκης 8, Στοϊτσης 8, Γκάνας 8(1), Κασαμπαλής 17, Ιωαννίδης 15(2), Καραθανάσης 2, Καραϊσαρίδης, Γκίτκος 2, Ντουλαβέρης 1, Γιοβανόπουλος, Χαραλαμπίδης 4.

Ήττα στο Πολύκαστρο για Μελίκη

Την ήττα με 66-62 γνώρισε στο Πολύκαστρο η Μελίκη. Η ομάδα του Δάνη Ασλανίδη ήταν καλύτερη και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά στο σκορ, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο λίγο τα σφυρίγματα της διαιτησίας λίγο η δική της αστοχία, την οδήγησαν σε ήττα.

Η Μελίκη είχε το πάνω χέρι στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και βρέθηκε μπροστά ακόμη και με 8 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαιτησία έπαιξε έδρα, ανέχτηκε το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων και το ματς έγινε ντέρμπι. Στα τελευταία λεπτά, η Μελίκη είχε προβάδισμα 57-59 και έχασε πολλές επιθέσεις να τελειώσει το παιχνίδι. Αφού δεν το έκανε η Μελίκη, βρήκαν την ευκαιρία οι γηπεδούχοι, πέρασαν μπροστά κι έφτασαν στη νίκη.
Δεκάλεπτα: 18-16, 32-37, 51-53, 66-62

Διαιτητές: Κωνής-Ηλιόπουλος

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 7(1), Ημερίδης 26(3), Μαρκόπουλος, Αθανασίου 2, Γιαμπατζίδης 2, Γκαντίδης 3, Ζωιτσούδης, Τσελέκης 2, Σιδηρόπουλος 12(1), Κουφίδης, Κουτούλας 12(1).

ΓΑΣ Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 5, Μαυρίδης Β. 24(2), Καποδίστριας, Κυριακού 8, Λέφας, Μαγαλιός, Σταυρουλάκης 9(2), Κοτζαμπάσης 7(1), Λαπατούρας 7, Ρογγότης 2.