• Διαβάστηκε 524 φορές

Σπουδαία νίκη για τον ΦΙΛΙΠΠΟ επί του Ερμή Λαγκαδά

Μεγάλη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του ΦΙΛΙΠΠΟΥ Βέροιας απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Ερμή Λαγκαδά με τελικό σκορ 65-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι "ερυθρόλευκοι" αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-21 κατάφεραν βρήκαν ρυθμό και με καλή άμυνα μπόρεσαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι στο ημίχρονο (34-36).

Η ομάδα του Γκίμα ισοφάρισε στο 22' σε 36-36 για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά τις εύστοχες βολές του Βαγγέλη Σισμάνη σε φάουλ που κέρδισε.

Οι δυο ομάδες δείχνοντας μεγάλο πάθος και δυναμικότητα εναλλάσσονταν στο σκορ με τους γηπεδούχους στο 28' να είναι μπροστά με 47-44.

Με τον πίνακα να δείχνει 2.48” πριν το τέλος το τρίποντο του Ευθύμη Κοθρά έδωσε ανάσα και διαφορά 4 πόντων (60-56), διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι τέλους με τελικό σκορ 65-58.

Δεκάλεπτα: 16-26, 34-36, 50-48, 65-58

Διαιτητές: Ντούρας και Ζαχαριάδης

Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήνου 13(3),  Αλτίνης 7(1), Μάρουσιτς 9(1), Παπαπασχάλης, Νώτης 8(2) , Παρίτσης 9(1), Κωνσταντινίδης , Πλιούκας 2, Γκαμούρας 10, Πιλκούδης , Χριστοδούλου, Καμπέρης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Σισμάνης 13(1), Πονόπουλος, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 8, Καβαργύρης, Κοθράς 15(1) , Παραπούρας 15(4), Σουτζόπουλος 8, Καντάρκος 3.