• Διαβάστηκε 606 φορές

Ήττες για ΑΟΚ Β. και Μελίκη

Την ήττα με 58-65 γνώρισε στο Μακροχώρι ο ΑΟΚ από τον ΑΓΣ Ιωαννίνων. Η Βεροιώτικη ομάδα διεκδίκησε την νίκη αλλά λύγισε στα τελευταία λεπτά.

Το παιχνίδι κύλήσε με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια όμως το ματς ήταν αμφίρροπο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο αποτελεσματικοί και πήραν το ματς.

Δεκάλεπτα: 15-16, 29-32, 49-49, 58-65.

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης, Καραθανάσης 3(1), Στοΐτσης, Γκανάς, Βλάχος 18(2), Μαυρίδης 5(1), Καραδήσογλου 2, Κασαμπαλής 12, Ιωαννίδης 8(2), Χατζηλαμπρινός 8, Χαραλαμπίδης 2.

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: (Τσουκανέλης) Κάννης 2, Ζαμπέτης 24(2), Σαχπατζίδης 2, Πρεμέτης, Αντωνίου, Πουρνάρας 12, Χρύσης 5, Μάκης 2, Παπανικολάου, Θυμνιός 18, Φίλιος 2, Θώδης.

Έχασε στην Καλαμπάκα η Μελίκη

Την ήττα με 68-66 γνώρισε στην Καλαμπάκα η Μελίκη. Το παιγνίδι έσπαγε καρδιές στην κυριολεξία, αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη την διάρκειά του και κρίθηκε στο φινάλε.

Στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με 13-14, ενώ το ημίχρονο βρήκε τον ΑΟ Καλαμπάκας να προηγείται με 35-30, αφού ανέβασε αρκετά την απόδοσή του στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΟ Καλαμπάκας προηγήθηκε 44-40, αλλά ο ΓΑΣ Μελίκης πέρασε μετά μπροστά στο σκορ με 44-45. Ο Μασάδης με τρίποντο και βολή έκανε το σκορ 48-45 κι από εκεί και πέρα ο γηπεδούχος δεν έχασε την πρωτοπορία, αλλά δεν απέκτησε και διαφορά για να ηρεμήσει.

Έτσι, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιγνίδι πήγαινε πόντο-πόντο. Στα 48 δεύτερα πριν το τέλος ο Μασάδης έκανε το 68-63 με τη Μελίκη να απαντά με τρίποντο στα 39» πριν το τέλος. Ακολούθησε από μία χαμένη επίθεση για κάθε ομάδα, το σκορ δεν άλλαξε και το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στην ομάδα της Καλαμπάκας.

Δεκάλεπτα: 14-12, 35-30, 53-49, 68-66

ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ: Σπανός 10(2), Μπαλωμένος, Ρέπας, Γαϊτανίδης 6, Ταουλεάνου, Σούλκο 2, Γκατζιάς 3, Μασάδης 14, Παπακώστας 23 (2), Κιουρτσίδης 10.

ΜΕΛΙΚΗ: (Ασλανίδης) Λιόλιος 2, Μαυρίδης 18(1), Μαγαλιός, Κυριακού, Καποδίστριας, Λαπατούρας 6, Καρατζάς 2, Κοτσάμπασης 17(3), Σταυρουλάκης 17(1), Πεϊμανίδης, Λέφας 4, Ρογγότης.