• Διαβάστηκε 454 φορές

Θύμα ανατροπής ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ Β. στον Βόλο

Ένα δικό του ματς έχασε την Κυριακή στο Βόλο ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες που ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μπροστά στο σκορ και με μεγάλες διαφορές, έχασαν από τη Νίκη Βόλου με 69-66.

Ο Φίλιππος με καλές άμυνες και καλές ποσοστά ευστοχίας, πήρε το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και προηγήθηκε με 7-14 στο 5’ και 18-25 στην λήξη του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με ένα επιθετικό κρεσέντο του Κοθρά, πέρασαν με 23-38 στο 14’. Η Νίκη με δυο τρίποντα μείωσε 29-38 αλλά ο Φίλιππος δεν της επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο. Στην λήξη του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι με γκολ φάουλ σε τρίποντο του Καραγιώργου, μείωσαν 38-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νίκη πλησίασε 44-49 αλλά ο Φίλιππος με εύστοχες βολές του Κοθρά πέρασε με 46-55 και με τρίποντο του Παραπούρα 48-60 στο 30’. Στην τελευταία περίοδο και μετά το 32’ οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν. Μείωσαν 57-62 στο 35’ και με Κουντίνα και Τσιώλη πλησίασαν 63-64 στο 39’.  Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έκλεψαν την μπάλα από τον Κοθρά και με τον Κουντίνα να αφήνει την μπάλα στο λέι απ, προηγήθηκαν για πρώτη φορά 65-64.

Ο Παραπούρας έδωσε ξανά προβάδισμα στον Φίλιππο με 65-66 (51 δευτερόλεπτα πριν το τέλος) όμως οι γηπεδούχοι με γκολ φάουλ του Γεωργίου πέρασαν 68-66 (38 δευτερόλεπτα πριν το τέλος). Ο Κοθράς έκανε επιθετικό φάουλ, η Νίκη αστόχησε και ο Φίλιππος στην τελευταία του επίθεση επιχείρησε με τρίποντο να πάρει το ματς. Στην προσπάθεια που επιχείρησε ο Παραπούρας έγινε καθαρό φάουλ αλλά δεν σφυρίχτηκε. Ο Φίλιππος διαμαρτυρήθηκε έντονα, δόθηκε τεχνική ποινή στον Παραπούρα και η Νίκη με μια εύστοχη βολή στο τέλος έγραψε το τελικό 69-66.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 38-46, 48-60, 69-66

ΝΙΚΗ: Καραγιώργος 4 (1), Γεωργίου 11 (1), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος, Κουτίνας 12 (2), Τσαβές 4, Τασιούδης 9 (1), Τσιώλης 9 (1), Τάσος 8, Φρουσκλιάς 12 (2)

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: Παπαδόπουλος 6, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 6 (2), Πονόπουλος, Βάλιος 2, Τσιαγκλάγκανος 4, Καβαργύρης, Κοθράς 21 (3), Παραπούρας 10 (2), Σουτζόπουλος 12, Καντάρκος 5.