Ολοκληρώθηκε στη Βέροια η 35η τελική φάση Νεανίδων - Πρώτο το Πανόραμα, δεύτερος ο Φίλιππος

Ολοκληρώθηκε στη Βέροια η 35η τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος χάντμπολ νεανίδων.

Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του Πανοράματος, που νίκησε στον τελευταίο αγώνα τον Πανελλήνιο με 26-20. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Φίλιππος Βέροιας, ενώ το χάλκινο ο Πανελλήνιος Νεάπολης Συκεών.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 24-19

Ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε την Προσοτσάνη με 24-19 εξασφαλίζοντας το ασημένιο μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα νεανίδων, μετά και τη νίκη του Πανοράματος επί του Πανελλήνιου Νεάπολης.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα της Βέροιας να προηγείται στο 15΄ με 7-5 αλλά την Προσοτσάνη να ισοφαρίζει στο 20΄ 8-8 και να περνάει μπροστά στο ημίχρονο με 14-13.

Στο β΄ μέρος ο Φίλιππος ισοφάρισε στο 35΄ 15-15 και κρατώντας την άμυνά του στα επόμενα 5 λεπτά ανέπαφη, προηγήθηκε στο 40΄ με 16-15 και στο 45΄ με 18-17.

Για ένα ακόμη 5λεπτο ο Φίλιππος δεν δέχθηκε γκολ και έτσι με ξέφυγε στο 50΄ με 20-17, κράτησε την διαφορά στο 55΄ με 22-18 και πήρε την νίκη με 24-19.

Η Προσοτσάνη τερμάτισε στην 4η θέση.

Πεντάλεπτα: 2-3, 2-5, 5-7, 8-8, 11-10, 14-13 [ημ], 15-15, 15-16, 17-18, 17-20, 18-22, 19-24.

Διαιτήτευσαν Νικολαΐδης-Κυριακού.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: [Δρανόβαλης-Κιάκος], Στόικου, Στεφανίδου 7, Κασταρή, Τόλιου 1, Δουλγερή 7, Καύκα 1, Πελεχρά 3, Παπαδοπούλου, Κασάπη, Γαλοπούλου, Φουλίδου, Ταραβάτι, Τσιαμουρά.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: [Κωνστ. Χαραλαμπίδης], Σαρηγιαννίδου 5, Σιαράψη 2, Κυριακίδου 5, Θεοδωρίδου 3, Πανταζή, Καπετανάκη 8, Βακαλφώτη, Δημητρίου, Παπά, Επαμεινωτίδου, Φιλιππάκη, Μαυρίδου, Μειμαρίδου 1, Ευστρατιάδου, Σιώπη, Παναγιωτίδου.

Δίλεπτα 3-3. Πέναλτι 3/4-3/3.