Β' ΕΠΣΗ: Το πανόραμα της τελευταίας αγωνιστικής

Έπεσε την Κυριακή (28/4) το απόγευμα η αυλαία στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας της ΕΠΣ Ημαθίας.

Στον όμιλο των πλέι άουτ, η πρωταθλήτρια Καψόχωρα του Γιώργου Κίτσα (παίκτης - προπονητής) κέρδισε με 2-3 στον Σταυρό ενώ ο Διαβατός που πήρε την άνοδο στην Α’ κατηγορία, έμεινε στο 0-0 στη Νάουσα με τον Αχιλλέα. Στο άλλο ματς, ο Ολυμπιακός Νάουσας κέρδισε στην Αγία Βαρβάρα με 1-3. Να σημειώσουμε ότι ο τρίτος Σταυρός θα πάρει εισιτήριο ανόδου στην Α’ κατηγορία, αν η Αλεξάνδρεια εξασφαλίσει την άνοδο στην Γ’ Εθνική.

Στον Α’ όμιλο, το Παλαιοχώρι κέρδισε με 3-1 την Συκιά και η Βεργίνα επικράτησε εκτός του ΆχθουΑρούρη με 2-3 Στον Β’ όμιλο, η Ακαδημία Βέροιας κέρδισε με 1-7 στα Ασώματα και η ΑΕΠ επικράτησε της Ραχιάς με 2-1.

Τέλος, τα Ασώματα και ο Άχθος Αρούρης θα δώσουν αγώνα μπαράζ για το ποια ομάδα θα μείνει στην κατηγορία και ποια θα υποβιβαστεί στην Γ’ κατηγορία.

ΣΤΑΥΡΟΣ – ΚΑΨΟΧΩΡΑ 2-3

Σκόρερ: 17’ Πατσιαβούρας 1-0 (π), 25’ Παπαδόπουλος 2-0, 42’ Κίτσας Γ. 2-1, 81’ Μάρκου 2-2 (π), 85’ Κίτσας Γ 2-3

Διαιτητής: Κεσίσογλου

Βοηθοί: Τυριακίδου, Κοζαΐτης

ΣΤΑΥΡΟΣ: Κούβαρος, Περτσιούνης (71’ Σαρηκυριακίδης), Τσίλης Δ., Τσίλης Π., Τσίλης Δ-Σ. (76’ Τσιούντας), Κωνσταντάκος, Καλφούτζος, Πατσιαβούρας, Μουταφίδης (71’ Κατσαβός), Μελιόπουλος (79’ Νικολαΐδης), Παπαδόπουλος.

ΚΑΨΟΧΩΡΑ: Γκατζούφας, Τόζογλου, Βασιλείου, Κίτσας Χ., Αναστασόπουλος, Κίτσας Μ., Όμπιντικ, Μαρτσέλος (87’ Δρακούλης), Τζέπης, Μάρκου, Κίτσας Γ.

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Στο πρώτο 25λεπτο, ο Σταυρός σημείωσε δυο τέρματα και πήρε το πάνω χέρι. Η Καψόχωρα μείωσε πριν το ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έκανε την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 81’ και στο 85’ πέτυχαν το γκολ της νίκης.

ΜΑΚΗΣ ΣΑΠΟΥΝΟΠΟΥΛΟΣ

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΑΟΥΣΑΣ – ΔΙΑΒΑΤΟΣ 0-0

Σκόρερ: -

Διαιτητής: Παπαργυρίου

Βοηθοί: Βαλκάνος, Τσίτσης

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Τσιαντούλας, Χατζηαντωνίου, Καρούτσος, Κολτσάκης, Βασιλείου (86’ Γκογκόπουλος), Μπράτσης, Βαρθολομαίος (63’ Γαλανός), Μάκης, Πάριζας (63’ Λάμπρου), Κοκοφειάδης (84’ Κούτης), Χουρίδης.

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Ματελόπουλος, Τσιφλίδης Ι., Χαραλαμπίδης, Δαληγγάρος, Νικολαΐδης, Ταγκαλίδης, Μπιλαδέρης (71’ Τσιολάκης), Βοργιατζίδης, Λιλιόπουλος, Μανιόπουλος, Κοτρίδης.

Χωρίς νικητής το παιχνίδι στη Νάουσα. Καμιά από τις δυο ομάδες δεν έφτασε στο γκολ και το ματς έληξε 0-0.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 1-3

Σκόρερ: 36’ Σολάκογλου 1-0, 41’ Σαράφης 1-1, 57’ Μάινος 1-2, 80’ Σύρκος 1-3

Διαιτητής:  Νησελίτης

Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Σαββίδης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Μηλώσης (32’ Τσιάτσης), Κογκέζος, Δίπλας, Πασβάνης, Λίβας, Χαλβατζής, Δάμτσιος (70’ Κυριακίδης), Δολδούρης, Αποστολίδης, Δήμου (46’ Ρίσσου), Σολάκογλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Μήτσικας, Σερδαρίδης, Σαράφης, Λένος, Νικόλοφ, Μήτσικας, Μάινος, Σάκκος (50’ Μώκας), Σεπιτάνος, Σύρκος.

Μετά το ημίωρο, η Αγία Βαρβάρα άνοιξε το σκορ αλλά πριν το ημίχρονο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 1-1. Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν άλλα δυο γκολ στο δεύτερο μέρος και πήραν τη νίκη.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΒΕΡΓΙΝΑ 2-3

Σκόρερ: 3’ Εμμανουηλίδης Ε 0-1, 52’ Θεοχαρόπουλος 0-2, 53’ αυτογκολ 1-2, 66’ Ντόβας 1-3, 71’ Τσιρέλας 2-3

Διαιτητής: Μπαλτζής

Βοηθοί: Λούρης, Παυλίδης

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Ηλιάδης, Τσιρέλας, Στριμπίνος, Χερίδης Μ., Ντομπρόζι, Κρύπας, Κουβατσίδης, Ράντης (46’ Μανουράς), Χερίδης Α., Καρύδας (69’ Γερασιμίδης).

ΒΕΡΓΙΝΑ: Θεοχαρόπουλος, Κατσαβός, Τσιρέλας, Ουρούσι, Θεοχαρόπουλος, Εμμανουηλίδης Ε., Εμμανουηλίδης Γ., Μανωλόπουλος, Ρούσι (82’ Βενετικίδης), Παπαδόπουλος Δ (51’ Παπαδόπουλος Κ), Ντόβας.

Η Βεργίνα άνοιξε το σκορ στο πρώτο μέρος και διπλασίασε τα τέρματά της στο δεύτερο μέρος. Ο Άχθος Αρούρης μείωσε αλλά η Βεργίνα προηγήθηκε με 1-3. Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ – ΣΥΚΙΑ 3-1

Σκόρερ: 30’ Γκιόκα 1-0, 33’ Γερόπουλος Ρ. 2-0, 38’ Γκιόκα 3-0, 62’ Τσαπράνης Β 3-1

Διαιτητής:Μαλούτας

Βοηθοί:Παζαρτζικλής, Ασβεστάρας

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Χατζημιχαηλίδης, Μάλο, Γερόπουλος Γ., Γκούγκουρας (46’ Λάχανης), Χατζόπουλος, Σωτηρίου (63’ Νατσικόπουλος), Μαρκατόπουλος, Αραμπατζής (77’ Γεωργιάδης), Γερόπουλος Ρ (84’ Μοτσιόπουλος), Γεωργιάδης, Γκιόκα (63’ Ταμπάκου).

ΣΥΚΙΑ: Ακριβόπουλος, Κακαγιάννης Β., Τσαπράνης Β., Μπαζάκας, Ουρούσι, Μούμος, Κακαγιάννης Κ., Μελιόπουλος, Κουρτέσης (63’ Μελιόπουλος, Στυλίδης, Βήτος.

Μετά το ημίωρο, οι γηπεδούχοι παίζοντας με παίκτη παραπάνω (στο 29’ αποβλήθηκε ο Ακριβόπουλος) σημείωσαν τρία τέρματα και έκλεισαν το ημίχρονο με 3-0. Στο δεύτερο μέρος, η Συκιά απλά μείωσε σε 3-1.

ΑΣΩΜΑΤΑ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ 1-7

Σκόρερ: 7’ Αλαμπορινός 0-1, 13’ & 35’ & 37’ Οργιανέλης 0-4, 63’ Σταύρου 0-5, 67’ Σερασκιέρης Π. 1-5, 71’ Στεφανίδης 1-6, 82’ Σταύρου 1-6.

Διαιτητής: Γκόγκας

Βοηθοί: Χαραλαμπίδης, Τσιουγγαρής

ΑΣΩΜΑΤΑ: Ανδρεάδης, Παρασκευαΐδης, Ρηγόπουλος, Σερασκιέρης Π, Ιωσηφίδης, Τσιώμος (40’ Μιχαλόπουλος Π), Μιχαλόπουλος Κ, Σερασκιέρης Χ., Καλπακίδης, Πολιτίδης (75’ Γεωργιάδης), Τεντσογλίδης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Δημητρίου, Λαζαρίδης, Γιοβανόπουλος, Οργιανέλης (58’ Σταύρου), Ζώγος (73’ Πιλιτσίδης), Μάρκου (67’ Στεφανίδης), Σιαραψής (58’ Αποστολίδης), Μπάμπαλος, Νανόπουλος, Αλαμπορινός, Στραβέλας.

Με νίκη ολοκλήρωσε την σεζόν η Ακαδημία. Προηγήθηκε με 0-4 στο πρώτο μέρος, στα Ασώματα και «καθάρισε» πολύ νωρίς το ματς.

ΑΕΠ – ΡΑΧΙΑ 2-1

Σκόρερ: 15’ Παναγιωτίδης 0-1, 25’ Δάσιος 1-1, 87’ Δάσιος 2-1

Διαιτητής: Καραγκιζόπουλος

Βοηθοί: Χαλατζιούκας, Αργυρίου

ΑΕΠ: Σαχπατζίδης, Χολέβας, Γιάννου, Κουκλιανιώτης, Μωυσίδης, Δάσιος, Βαφειάδης (86’ Σαμπανίδης), Καφετζής, Τσιάρας, Καραγιάννης (66’ Βόλκος), Κακούλης.

ΡΑΧΙΑ: Χαλκόπουλος, Τζιβάρας, Μεντανίδης, Κουτσαντάς (68’ Τσολαΐδης), Παρμάκας, Γκανιός, Τσιάμπας, Παναγιωτίδης (68’ Κασάπης), Πορφύρης, Τόκας (56’ Πατάκης), Λιλιόπουλος (56’ Κανδυλίδης).

Ένα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο έκρινε την αναμέτρηση στην Ραχιά. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ αλλά γρήγορα η ΑΕΠ έφτασε στην ισοφάριση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΠ σημείωσε και δεύτερο γκολ και πήρε τη νίκη.