Άχθος Αρούρης και Ασώματα στο μπαράζ παραμονής της Β’ ΕΠΣΗ

Ο Άχθος Αρούρης και τα Ασώματα είναι οι δυο ομάδες της Β’ κατηγορίας που θα διεκδικήσουν την παραμονή τους στο μπαράζ.

Στον Α’ όμιλο των πλέι άουτ, η Βεργίνα κέρδισε την Συκιά με 2-1 και εξασφάλισε την παραμονή της ενώ ο Άχθος Αρούρης έχασε στο γήπεδό του από το Παλαιοχώρι με 1-2 και θα οδηγηθεί στο μπαράζ παραμονής. Στον άλλο όμιλο των πλέι άουτ, η Ραχιά κέρδισε με 4-2 τα Λευκάδια και η Ακαδημία Βέροιας έμεινε στο 2-2 με την ΑΕΠ.

Χθες είχαμε αγώνες και για τον όμιλο των πλέι άουτ. Ο Σταυρός κέρδισε με 0-2 στον Διαβατό ενώ ο Ολυμπιακός κέρδισε στο ντέρμπι της Νάουσας τον Αχιλλέα με 1-0. Τέλος, στην Αγία Βαρβάρα, η Καψόχωρα με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε το 2-2 από την τοπική ομάδα.

Βοηθοί: Γκόγκος, Ασβεστάρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σαράντης, Μήτσικας, Μάινος, Σαράφης, Σερδαρίδης (80’ Βαρβέρης), Λένος (80’ Μώκας), Παπαδής, Νικόλοφ, Σύρκος (80’ Κωνσταντινίδης), Σεπιτάνος (53’ Μήτσικας Α), Καντερίσκας (70’ Σάκκος).

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Αντιφάκος, Χατζηιωαννίδης, Καρούτσος, Κολτσάκης, Βασιλείου, Μπράτσης, Λάμπρου (89’ Πάριζας), Βαρθολομαίος (66’ Κοκοφειάδης), Γαλανός, Μάκης (66’ Παπανάνος), Γκογκόπουλος (77’ Κούτης).

ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ντέρμπι της Νάουσας. Χωρίς γκολ στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι σκόραραν πέντε λεπτά πριν το φινάλε και πήραν τη νίκη.

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ – ΚΑΨΟΧΩΡΑ 2-2

Σκόρερ: 22’ Αναστασόπουλος 0-1, 61’ Δάμτσιος 1-1, 76’ Δίπλας 2-1, 90+5’ Κίτσας Γ. 2-2

Διαιτητής: Μιχούλιας

Βοηθοί: Παπαδόπουλος, Ζανετίδης

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: Λίβας, Τσιάτσης, Τσιλώνης, Πασβάνης, Κογκέζος, Χαλβατζής, Δολδούρης, Δάμτσιος (89’ Γιαννακίδης), Δίπλας, Αποστολίδης, Δήμου (86’ Σολάκογλου).

ΚΑΨΟΧΩΡΑ:  Μαρτσέλος, Τόζογλου, Κίτσας Χ., Μουρατίδης, Τζέπης, Όμπιντικ, Κίτσας Γ., Μπεκτάς, Μάρκου (87’ Δρακούλης), Αναστασόπουλος, Τοπαλίδης (46’ Μαρτζέλος).

Χωρίς νικητή το παιχνίδι στην Αγία Βαρβάρα. Η Καψόχωρα άνοιξε το σκορ στο εικοσάλεπτο και διατήρησε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο μέρος η Αγία Βαρβάρα έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 2-1 αλλά στις καθυστερήσεις του ματς η Καψόχωρα έφτασε στο 2-2 αν και έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 78’ (κόκκινη κάρτα στον Μουρατίδη).

ΔΙΑΒΑΤΟΣ – ΣΤΑΥΡΟΣ 0-2

Σκόρερ: 78’ Κωνσταντάκος, 90+3’ Τσιούντας

Διαιτητής: Ρηγόπουλος

Βοηθοί: Ζουρνατζίδης, Τσίτσης

ΔΙΑΒΑΤΟΣ: Ματελόπουλος, Δαληγγάρος, Πετράκος, Ταγκαλίδης, Μανωλόπουλος, Λιλιόπουλος (71’ Νικολαΐδης), Τσιφλίδης Μ., Βοργιατζίδης, Μαρούδας (46’ Χαραλαμπίδης), Τσιφλίδης Ι. (82’ Μανιόπουλος), Συμπεθέρης (82’ Μπιλαδέρης).

ΣΤΑΥΡΟΣ: Τσίλης, Περτσιούνης, Τάνης, Κοτζαχρήστος (63’ Τσίλης Π), Τσίλης Δ., Κωνσταντάκος, Καλφούτζος (63’ Πεταλλίδης), Πατσιαβούρας, Γαβριηλίδης (90’ Κατσαβός), Μελιόπουλος (90’ Τσιούντας), Παπαδόπουλος (90’ Σαρηκυριακίδης).

Με δυο γκολ στο δεύτερο μέρος ο Σταυρός πέρασε νικηφόρα από τον Διαβατό. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν λίγο πριν μπει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και διπλασίασαν τα τέρματά τους στις καθυστερήσεις.

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ – ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ 1-2

Σκόρερ: 4’ Γερόπουλος Ρ. 0-1, 23’ Χερίδης Χ. 1-1, 90+3’ Γερόπουλος Ρ. 1-2

Διαιτητής: Παζαρτζικλής

Βοηθοί: Παυλίδης, Χαραλαμπίδης

ΑΧΘΟΣ ΑΡΟΥΡΗΣ: Μυλωνάς, Ηλιάδης, Τσιρέλας, Στριμπίνος, Χερίδης Χ., Ντομπρόζι, Κρύπας, Κουβατσίδης, Αντωνίου (80’ Χερίδης Α), Ματελόπουλος, Ράντης (69’ Γκαλίτσιος).

ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ: Μεσσαλάς, Μαρούδας, Χατζόπουλος, Σωτηρίου (68’ Γερόπουλος Γ), Μαρκατόπουλος, Αραμπατζής, Γερόπουλος Ρ, Γεωργιάδης, Γκιόκα, Ταμπάκου (58’ Μάλο), Κουτίκας (88’ Ζαχόπουλος).

Στις καθυστερήσεις κρίθηκε το ματς στην Μέση. Οι φιλοξενούμενοι στο 93’ σημείωσαν το γκολ της νίκης κι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς. Το Παιλαιοχώρι είχε ανοίξει το σκορ στο ξεκίνημα αλλά ο Άχθος Αρούρης ισοφάρισε μετά το εικοσάλεπτο. Από εκεί και μετά το ματς έμεινε στο 1-1 και κρίθηκε στον έξτρα χρόνο του αγώνα.

ΒΕΡΓΙΝΑ – ΣΥΚΙΑ 2-1

Σκόρερ: 48’ Μανωλόπουλος 1-0, 65’ Θεοχαρόπουλος 2-0, 65’ Κοκκαλιάρης 2-1

Διαιτητής: Χρυσάνης

Βοηθοί: Λούρης, Καραμίχος

ΒΕΡΓΙΝΑ: Ιωαννίδης, Κατσαβός, Παπαδόπουλος, Αηδονίδης, Τσιρέλης, Ντέντα, Ιωαννίδης (79’ Ρούσι), Ουρούσι, Θεοχαρόπουλος, Μανωλόπουλος, Λιόλιος (62’ Ντόβας).

ΣΥΚΙΑ: Κακαγιάννης, Μπαζάκας (69’ Μοσχόπουλος), Κοκκαλιάρης, Ουρούσι, Κουρτέσης Α, Μούμος, Ακριβόπουλος, Κακαγιάννης (84’ Βήτος), Μελιόπουλος, Κουρτέσης Χ., Τσαπράνης Β.

Νίκη σωτηρίας για την Βεργίνα. Με δυο γκολ στο δεύτερο μέρος, πήρε προβάδισμα το οποίο διατήρησε έως το φινάλε παρότι η Συκιά ήταν μόλις ένα γκολ πίσω.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΕΠ ΒΕΡΟΙΑΣ 2-2

Σκόρερ: 12’ Καφετζής 0-1, 17’ Κούλης 0-2, 19’ Στραβέλας 1-2, 90+3’ Μπάμπαλος 2-2

Διαιτητής: Μπαλτζής

Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Σαββίδης

ΑΚΑΔΗΜΙΑ: Πιλίτσης, Καρύδας, Λαζαρίδης, Τσανασίδης, Γιοβανόπουλος, Οργιανέλης (68’ Κοτρώνης), Μάρκου, Μπάμπαλος (90+3’ Σιαραψής), Νανόπουλος (68’ Στεφανίδης), Αλαμπορινός, Στραβέλας.

ΑΕΠ: Σιουκιούρογλου, Χολέβας, Γιάννου, Κουκλιανιώτης, Μωυσίδης, Δάσιος, Παπαδόπουλος, Βαφειάδης (46’ Καραγιάννης), Καφετζής (88’ Σαχπατζίδης), Τσιάρας, Κούλης (75’ Βόλκος).

Ισόπαλο το ντέρμπι της Βέροιας. Η ΑΕΠ προηγήθηκε στο πρώτο τέταρτο με 0-2 αλλά η Ακαδημία μείωσε στο εικοσάλεπτο και ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ματς.

ΡΑΧΙΑ – ΛΕΥΚΑΔΙΑ 4-2

Σκόρερ: 20’ Μπαξεβάνης 0-1, 30’ Κανδυλίδης 1-1, 58’ Τζιβάρας 2-1, 60’ Μπαξεβάνης 2-2, 65’ Σιδηρόπουλος 3-2, 90’ Κανδυλίδης 4-2

Διαιτητής: Μπογιατζόγλου

Βοηθοί: Σαμαράς, Τσιουγγαρής

ΡΑΧΙΑ:  Βόλτης, Χαλκόπουλος, Τζιβάρας, Μεντανίδης, Κουτσαντάς, Κασάπης (46’ Τσολαΐδης), Γκανιός, Σιδηρόπουλος, Λιολιόπουλος (54’ Βλάχος), Τόκας, Κανδυλίδης.

ΛΕΥΚΑΔΙΑ: Αμανατίδης, Γοργορίνης, Δρενοβιάδης Θ., Χαρατσίδης, Γκότσης, Αμανατίδης Σ., Χίσα, Κεσίδης, Μπαξεβάνης, Δημητρούρης, Κωστόπουλος (56’ Γκότσης Ρ).

Παιχνίδι με ανατροπές στην Ραχιά. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20λεπτο αλλά στο ημίωρο η Ραχιά ισοφάρισε και στο δεύτερο μέρος πήρε προβάδισμα. Τα Λευκάδια ισοφάρισαν γρήγορα αλλά και πάλι η Ραχιά προηγήθηκε με 3-2. Το ματς έμεινε στο γκολ μέχρι τις τελευταίες στιγμές, όμως πριν το τέλος οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα γκολ ακόμη και κέρδισαν με 4-2.