Πολύ κοντά στο ασημένιο μετάλλιο τα κορίτσια του Φιλίππου Βέροιας

Με ανατροπή στο β΄ημίχρονο ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε τον Πανελλήνιο Νεάπολης με 19-17 και αγκάλιασε την δεύτερη θέση.

Ο Φίλιππος ακόμη και με ισοπαλία στο αυριανό παιχνίδι με την Προσοτσάνη παίρνει την δεύτερη θέση.

Ο Πανελλήνιος που έχει νικήσει την Προσοτσάνη είναι τρίτος αλλά αν η Προσοτσάνη νικήσει αύριο τον Φίλιππο Βέροιας θα υπάρξει τριπλή ισοβαθμία και θα πάρει την 2η θέση αφού έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων με το 39-27 επι της Προσοτσάνης στην πρώτη φάση. Αλλά όλα θα κριθούν αύριο.

Ο Πανελλήνιος προηγήθηκε στο ημίχρονο με 10-8 και στο 35΄ με 12-9.

Ο Φίλιππος με καλές άμυνες κράτησε για ένα 5λεπτο την εστία του ανέπαφη και αφού ισοφάρισε στο 34:30 12-12, προηγήθηκε στο 43΄ με πέναλτι της Σαρηγιαννίδου 13-12 για πρώτη φορά στον αγώνα.

Ο Πανελλήνιος με 2-0 προηγήθηκε πάλι στο 49΄ με 14-13, αλλά ο Φίλιππος με 4-1 ξέφυγε στο 56΄ με 18-15 και κρατώντας με σωστή διαχείριση αυτή τη διαφορά, παρά το πιεστικό πρές των αντιπάλων του στο τελευταία δυο λεπτά, πήρε την πολύτιμη νίκη- που ισοδυναμεί με μετάλλιο με 19-17 αφού προηγήθηκε στο 58:30 με 19-16.

Καπετανάκη και Σαρηγιαννίδου πέτυχαν 6 και 5 γκολ αντίστοιχα απο τον Φίλιππο Βέροιας.Τόπ σκορερ απο τον Πανελλήνιο με 7 γκολ η Φιλιππιάδου.

Πεντάλεπτα: 2-1,3-3,7-5,8-6,9-7,10-8 [ημ], 12-9,12-11,13-13,14-14,15-17,17-19.

Διαιτήτευσαν Νικολαίδης-Κυριακού.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: [Καραπαναγιωτίδου-Παπαδοπούλου], Φιλιππιάδου 7, Στανκίδου 3, Αντ.Φιράκου 3, Νικολαίδου 2, Χατζηδάκη, Σερκελίδου, Καπετανοπούλου 2, Γιαζγκουλίδου, Αρχοντή, Σ.Χριστοφορίδου, Σαλτιέλ, Δ.Χριστοφορίδου, Παπανίκου, Τσακοπούλου, Αθανασίου, Δεληδημητρίου.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: [Κωνστ.Χαραλαμπίδης], Σαρηγιαννίδου 5, Σιαράψη, Κυριακίδου 3, Θεοδωρίδου, Πανταζή 1, Καπετανάκη 6, Βακαλφώτη 1, Επαμεινωτίδου, Γιακουμάκου, Τάκη, Νούλα, Μαυρίδου, Μειμαρίδου 2, Ευστρατιάδου 1, Σιώπη, Ασαρίδου.

Δίλεπτα 3-3. Πέναλτι 2/2-2/3